Zasady fotoreportażu

Choć pojęcie fotoreportażu pojawia się bardzo często, to nadal wiele osób ma problemy z określenie, na czym właściwie polega. Jakie są zasady fotoreportażu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Fotoreportaż ma opowiadać jakąś historię przez zdjęcia

Tematem fotoreportażu może być wiele różnych sytuacji. Może to być jakaś impreza okolicznościowa, reportaż ślubny, koncert, mecz, a nawet event firmowy lub bieżące wydarzenia z kraju. Jednak w tym gatunku fotografii nie chodzi o to, by uwiecznić w kadrze kilka osób, które brały udział w danym wydarzeniu. Mamy stworzyć serię zdjęć, która będzie informować i opowiadać o tym, czego byliśmy uczestnikiem. Trzeba zatem robić zdjęcia w taki sposób, by jako całość przedstawić spójną historię. Każdy, kto później będzie miał okazję oglądać nasz fotoreportaż, powinien poczuć się tak, jakby sam miał okazję brać udział w fotografowanym wydarzeniu.

Wszystkie ujęcia mają być naturalne

Jeszcze kilka lat temu robienie zdjęć kojarzyło nam się głównie z idealnie dopracowanymi kadrami, gdzie najpierw trenowało się ustawienie osób, a później dopiero robiło się zdjęcia. W przypadku fotoreportażu nie ma miejsca na takie zdjęcia. Wszystkie ujęcia muszą być naturalne i niewymuszone. Co ważne, wszystkie muszą odbywać się w czasie rzeczywistym, więc nawet nie ma szans na powtórki.

Fotoreportaż ma ukazywać emocje

W fotoreportażu chodzi również o to, by była to bardziej osobista opowieść, a nie suche zrelacjonowanie wydarzenia zdjęciami. Dlatego tak ważne jest, aby nie zapominać o emocjach. Wiadomo, że o wiele łatwiej będzie je pokazać, jeśli przyjdzie nam uwiecznić na zdjęciach jakiś koncert, imprezę rodzinną, czy firmową. Jednak pamiętamy, że zawsze należy to robić bardzo naturalnie i subtelnie, a to oznacza obserwację wszystkich uczestników i wychwytywanie tych najważniejszych momentów. To właśnie one sprawią, że reportaż nabierze wyjątkowego charakteru i przypadnie do gustu każdemu, kto będzie miał okazję go zobaczyć.