Tradycje towarzyszące góralskiemu weselu

ślub i wesele w zakopanem

O tym, że góralskie wesela są wyjątkowe, słyszy się nie od dziś. Co dokładnie sprawia, że to właśnie góralskie wesela uznawane są za najlepsze? Na pewno duży wpływ mają tutejsze tradycje, bez których żadne wesele nie może się obejść. O jakich dokładnie tradycjach mowa? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich!

Wypytowiny i błogosławieństwo rodziców

Wypytowiny to przemówienie, które skierowane jest do młodych. Najczęściej wypowiadane jest przez starostę, czy jedno z rodziców młodej pary i mają na celu pobudzić młodych do refleksji, jak również do podjęcia ostatecznej decyzji, czy chcą być ze sobą do końca życia.

Chwilę po tym, jak młodzi zgodnie stwierdzą, że chcą być razem, to proszą o błogosławieństwo swoich rodziców. Na tym etapie obecna jest nie tylko rodzina, ale również kapela ludowa. Wszyscy śpiewają ludowe przyśpiewki, w tym również pieść starościny „Chowałaś ją, matuś, jak źrenice w łoku, dziś cie odstępuje, nie brońze jej kroku”.

Osobna droga do kościoła i razem na przyjęcie weselne

Większość z nas zdążyła się przyzwyczaić do tego, że młodzi do kościoła jadą radę. W przypadku góralskiego ślubu jest zupełnie inaczej, ponieważ para młoda wyrusza do kościoła osobno. Panna młoda wyrusza w podróż z drużbami, a pan młody z druhnami. Razem za to jadą już na góralskie wesele przybraną bryczką, którą ciągną odświętnie przybrane konie. Po drodze czeka ich jeszcze kilka bram weselnych, z których muszą wykupić się wódką.

Cepiny

Jednym z ważniejszych elementów przyjęcia weselnego są tzw. “cepiny”, czyli wszystkim dobrze znane oczepiny. W ich trakcie dochodzi do zdjęcia z głowy panny młodej wianka i zastąpienie go chustą (tzw. kaźmierkulą), która symbolizuje zmianę stanu cywilnego.

W przypadku pana młodego takim symbolicznym elementem jest odczepienie od kapelusza, który ma na głowie, ozdobnego pióra. Fotograf ślubny nie omieszka uwiecznić tego typu oczepiny, to nie lada gratka upamiętnienie takich tradycji. Odczepiają je druhny wraz z panną młodą. Pan młody jeśli chce odzyskać kapelusz, to musi go wykpić. Cały obrzęd cepin kończy tradycyjny góralski taniec młodej pary.