Najnowsze trendy i inspiracje: ślub i wesele w trendzie zero-waste

ślub i wesele sfotografowane przez Dawida Mazura

Ostatnio coraz częściej mówi się o trendach zero-waste. Doszło nawet do tego, że zaczęto organizować w tym trendzie śluby i wesela. O co dokładnie chodzi w trendzie zero-waste? Sprawdzamy!

Trend zero-waste – o co w tym chodzi?

Niektórzy mogą uznać, że zero-waste to kolejny trend, za którym podąża się tylko dlatego, że jest modny. Jednak temu całemu działaniu już nie przyświeca podążanie za modą, bo zero-waste przyświeca bardzo słuszna idea, która dotyczy generowania zbyt dużej ilości odpadów. Celem trendu zero-waste jest ograniczenie produkowania śmieci, które stały się bardzo niszczycielskie w skutkach dla naszej planety.

Ślub zero-waste

Jak idea zero-waste ma się do organizacji ślubu, czy wesele? Uznać można, że nijak, ale jeśli przez chwilę się zastanowimy, to szybko dojdziemy do wniosku, że jednak wiele, zwłaszcza że w ciągu tego jednego dnia jesteśmy w stanie wyprodukować masę śmieci.

Co ważne, wcale tak nie musi być. Jeśli zależy nam na dobru naszej planety, to możemy sprawić, że nasz ślub będzie urządzony w bardziej przyjaznej dla środowiska formie.

Jak więc zorganizować ślub w trendzie zero-waste?

Przede wszystkim powinniśmy się kierować zasadą „mniej znaczy więcej” i postawić na przyjęcie bez plastiku. Jak to zrobić? Pomysłów jest całkiem sporo. Na pewno warto postawić na zaproszenia, które wykonane są tylko z naturalnych materiałów.

Kupując napoje, stawiajmy na te, które znajdują się w szklanych, a nie plastikowych butelkach. Choć wiele osób nie wyobraża sobie dekoracji bez balonów, czy innych dekoracji z tworzyw sztucznych, to tak naprawdę wiele z nich efektowniej będą wyglądać, jeśli wykonamy je samodzielnie. Do zrobienia dekoracji powinniśmy wykorzystać oczywiście naturalne materiały.

Większa uwaga powinna się skupić także na strojach. Zamiast inwestować w stroje, które przydadzą się tylko naraz, lepiej zastanowić się nad ich wypożyczeniem bądź odkupieniem. W przypadku par, które zdecydują się na skromny ślub, można pomyśleć o wykorzystaniu tego, co ma się już w szafie.

Na koniec dobrze by ktoś godnie udokumentował to wydarzenie w stylu zero waste i zrobił świetne fotografie w ekologicznej oprawie jak robi to np. Dawid Mazur – fotograf ślubny z Podkarpacia.