Najlepsze rozwiązania w fotografii reportażowej

zdjęcie reportażowe wykonane w kościele podczas ceremonii ślubnej ukazujące córkę przytulającą ojca

Jakie rozwiązania wykorzystać, by zrobić dobry reportaż? Istnieje kilka rozwiązań, które warto wykorzystać w fotografii reportażowej. O czym mowa? Podpowiadamy!

Opowiadanie historii przez zdjęcia

Przede wszystkim reportaż powinien przedstawiać historię całego wydarzenia, które chcemy opowiedzieć. Od początku do końca. Jednak nie oznacza to, że wystarczy pstrykać zdjęcia jedno po drugim z nadzieją, że coś później wybierzemy i stworzymy dobry reportaż. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście do reportażu, zastanowienie się, w jaki sposób chcemy opowiedzieć daną historię. W fotoreportażu fotograf pełni rolę narratora, musi zapewnić takie zdjęcia, które nie wymagają użycia słów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, by doskonale zrozumieć jego przekaz.

Rejestracja naturalnych chwil

Dla niektórych fotografowanie oznacza robienie pozowanych zdjęć. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że do jednego selfie „prężymy się” z dobre dwadzieścia minut. W fotografii reportażowej nie ma na to miejsca. Kadry nie mogą być pozowane, powinny być jak najbardziej naturalne i spontaniczne. Profesjonalny fotograf ma tego świadomość, dlatego jest cichym obserwatorem, nie przeszkadza, tylko wyłapuje momenty i je zapisuje w kadrze.

Skupiamy się na emocjach

Nie wolno zapominać o tym, że w fotoreportażu bardzo ważne są ludzkie emocje. Można nawet śmiało powiedzieć, że to na nich opiera się fotografia reportażowa. Dlatego starając się wyłapać jak najwięcej naturalnych chwil, nie zapominajmy o tym, by wychwycić także ludzkie emocje – łzy wzruszenia, śmiech, czy złość. To wszystko jest ludzkie, a sprawia, że fotografia staje się bardziej naturalna.

Na koniec pamiętajmy, że fotografia reportażowa występuje w kilku rodzajach. Może być podróżnicza, polityczna, wojskowa, sportowa, jak również ślubna. Każdy rodzaj fotoreportażu różni się od siebie tematyką, więc należy dobrać także odpowiednią koncepcję przekazania historii na zdjęciach.