Jak zostać fotografem ślubnym?

Każdy może być fotografem ślubnym, ale tylko nieliczni mogą zarobić na tym fachu tyle, żeby się utrzymać. Jak zatem z amatora stać się profesjonalistą? Nasz krótki przewodnik może dostarczyć Ci kilku cennych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Po pierwsze: sięgamy po odpowiedni sprzęt

Pierwszym krokiem do zostania profesjonalnym fotografem ślubnym będzie zakup sprzętu. Oczywiście nie mówimy tutaj o aparacie fotograficznym, który ma większość z nas podczas wakacyjnych wyjazdów, lecz o profesjonalnym aparacie fotograficznym oraz pozostałym sprzęcie. Godne uwagi są aparaty marki Canon lub Nikon ze średniej półki, a więc miej więcej w cenie około 4 tysięcy złotych.

Do tego należy sięgnąć po zewnętrzną lampę błyskową i stałoogniskowy obiektyw. Docelowo sprzęt profesjonalisty to dwa aparaty fotograficzne i kilka jasnych obiektywów, ale na zakup tego drugiego jeszcze przyjdzie czas. Najpierw trzeba nauczyć się pracy na jednym i tutaj przyda nam się nauka podstaw fotografii..

Po drugie: praktyczna i teoretyczna nauka fotografii

Aby robić dobre zdjęcia, trzeba wykorzystać każdą okazję i fotografować wszystko, co się da. Wyjście na spacer, spotkanie z przyjaciółmi, zjazd rodzinny, czy nawet wycieczka to zawsze dobra okazja do ćwiczeń z aparatem, obiektywem, czy nawet kadrowaniem. Jednak na tym nie koniec. Warto również wiedzę praktyczną poprzeć teorią, a w tym celu przyda nam się nauka podstaw fotografii.

Wiedzę teoretyczną można czerpać na wiele sposobów, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet oraz liczne książki. Najlepsze efekty zawsze dają też szkolenia, czy kursy, ponieważ prowadzą je wykwalifikowane i doświadczone osoby. Od nich możemy dowiedzieć się nie tylko, jak robić dobre zdjęcia, ale również, co jest modne w fotografii ślubnej, jak obrabiać zdjęcia, czy jakich zdjęć nie robić. Taka wiedza na pewno przyda się i nie znajdziemy jej w najlepszym poradniku internetowym.

Po trzecie: zdobywanie doświadczenia

Znając już podstawy fotografii praktycznej i teoretycznej, trzeba zacząć zdobywać doświadczenia w zdjęciach ślubnych. Jak to robić? Na początek warto chodzić na śluby znajomych. Oczywiście nie mówimy tutaj od razu o składaniu im swojej oferty na oprawę fotograficzną ich wielkiego dnia. O wiele lepiej nastawić się na wykonywanie spontanicznych portretów, czy pamiątkowych grupowych fotek, ale z uwzględnieniem tego, by nie wchodzić w pracę głównemu fotografowi.

Gdy uznamy, że jesteśmy gotowi na większe wyzwanie, zawsze możemy zdecydować się na rolę drugiego fotografa. W tym celu warto popytać wśród lokalnych fotografów, czy przypadkiem nie potrzebują asystenta na ślubach. Rola drugiego fotografa skupia się na pomocy fotografowi głównemu przy tworzeniu reportażu ślubnego. Dzięki temu nie będzie spoczywać na nas tak duża odpowiedzialność, ale zyskamy też szansę na to, by uczyć się od mistrza, który ma bogate doświadczenie. Im więcej takich imprez, tym większe szanse, że w końcu uda nam się rozpocząć działalność na własny rachunek.

Poza tym można też pomyśleć o stażu u fotografa ślubnego. Wielu fotografów chętnie dzieli się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, więc jeśli dobrze rozejrzymy się wokół siebie, to możliwe, że uda nam się trafić do kogoś na półroczny lub roczny staż. Taki czas spędzony pod okiem mistrza może sprawić, że nasze umiejętności rozwiną się na tyle, byśmy mogli samodzielnie pracować na ślubach.