Fotografia reporterska czyli odważne kadry w fotografii ślubnej

reportaż ślubny z wesela

Fotografia ślubna to bardzo szerokie pojęcie i każdy fotograf pragnie odnaleźć w niej swój własny styl. Jednak na tle wszystkich wyróżnia się fotografia reporterska, która daje szansę na naprawdę odważne kadry i fantastyczną pamiątkę z dnia ślubu. Co warto o niej wiedzieć? Czym jest fotografia reporterska? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Fotografia reporterska, czyli co?

Fotografia reporterska to przeciwieństwo standardowej fotografii, czyli pozowanych kadrów, gdzie każdy uśmiecha się do aparatu. Z takich zdjęć niestety bije sztuczność, w reportażu nie ma na to miejsca. Zdjęcia nadal mają odzwierciedlać rozgrywające się wydarzenia, ale mają być szczere, naturalne i niepozowane. Fotografia reporterska to szuka obserwacji, wyłapywanie najważniejszych momentów, a fotograf, który wykonuje zdjęcia, ma je poukładać w sensowną opowieść.

Ma być początek, rozwinięcie i koniec, a każdy, kto później będzie oglądał zdjęcia, ma poczuć się, jakby brał udział w tych wydarzeniach, a także doświadczyć tego, co osoby uwiecznione na zdjęciach. Nie jest to wcale takie proste, jak by się wydawało, ale profesjonalista, który opanował fotografię reporterską do perfekcji i ma swój pomysł na robienie zdjęć, zawsze sobie poradzi i stworzy fantastyczny reportaż.

Fotografia reporterska w fotografii ślubnej

Wprowadzenie fotografii reporterskiej do fotografii ślubnej stworzyło idealną okazję do tego, aby zrezygnować ze sztucznych zdjęć i nadać im nietuzinkowego charakteru. Koniec z ustawianiem się do zdjęcia, ciężką atmosferą, czy wymuszonymi uśmiechami. To nie sesja w studio, ani zdjęcia porterowe. To czas na naturalne ujęcia, które mają odzwierciedlić to, co dzieje się na każdym etapie tego najważniejsza dnia. Nic nie jest wyreżyserowane, wszystko dzieje się tu i teraz.

Fotograf jako narrator bacznie obserwuje Młodych, a także osoby, które towarzyszą im tego dnia. Jest obecny na etapie przygotowań, błogosławieństwa w domu Panny Młodej, w czasie drogi do kościoła, a także podczas przyjęcia weselnego. Jednak jest na tyle dyskretny, że nikt nie czuje skrępowania, bo nawet nie wiadomo, kogo w danej chwili próbuje uchwycić w kadrze.

Fotograf Ślubny Warszawa

Co ważne fotograf ślubny, nie próbuje uchwycić tylko pięknych twarzy, czy eleganckich strojów, lecz momenty, w których widać emocje i uczucia, a ich tego wyjątkowego dnia jest w nadmiarze. Jego celem jest uchwycenie miłości w oczach Młodej Pary, szczęścia rodziców, wzruszenia dziadków, którzy cieszą się, że ich wnuki odnalazły prawdziwą miłość, czy beztroskiej zabawy dzieci, bo to właśnie z takich momentów powinien składać się album ze zdjęciami.

Nie ma w nim miejsca na wyreżyserowane ujęcia, idealnie ułożone dłonie, czy sztuczne uśmiechy. Wszystko ma się tworzyć na bieżąco, pod wpływem impulsu. Ma być bardzo naturalnie, odważnie i emocjonalnie, a to co będzie efektem reportażu, zależy od fotografa, a także od Młodej Pary oraz osób, które tego dnia jej towarzyszą.